نشریه علمی، پژوهشی، فناوری البرز

 

اصول اخلاقی انتشار مقاله

- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای هیأت تحریریه و دبیر اجرایی فصلنامه و سایر عوامل فعال غیر از نویسنده/نویسندگان مربوطه کاملاً محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت می شود.

- مسئولیت علمی و تخصصی مقاله بر عهده نویسنده/ نویسندگان آن است و دیدگاه های نویسندگان مقالات لزوماً دیدگاه فصلنامه نیست .بدیهی است مسئولیت حقوقی و صحت مطالب هر مقاله به عهده نویسنده است.

- ارسال مقاله توسط نویسنده به منزله دانستن و تبعیت از این اصول اخلاقی است.

 

اصول اخلاقی حاکم بر نویسندگان:

1- نویسنده/ نویسندگان باید مقاله‌ای علمی -پژوهشی از دستاوردهای تحقیقاتی مؤلف یا مؤلفان ارائه نمایند که دارای اصالت، نوآوری و ماهیت تحلیلی بوده و در چارچوب شیوه نامه مذکور در «راهنمای نویسندگان» سامانه فصلنامه باشد.

2- در نگارش مقاله باید روش پژوهشِ علمی رعایت شده و از منابع معتبر و اصیل استفاده شود.

3- درج نام نویسندگان به منزله نقش اساسی ایشان در تألیف مقاله است، بنابراین چنانچه نویسندگان مقاله در تألیف مقاله نقشی نداشته اند و از نام آنها سوء استفاده شده باشد، لازم است مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل به سردبیر اطلاع دهند.

4- فردی که به هر دلیل نامش در کنار تولید کنندگان یک مقاله علمی قید شده است، در قبال محتوای علمی آن مقاله مسئول است. اعلام بی خبری یا تبری از فرایندی که منجر به تولید مقاله شده است در هر حال و به هر صورت غیر قابل قبول خواهد بود.

5- از تمام کسانی که سهم قابل توجهی در تألیف مقاله دارند به عنوان نویسنده/ نویسندگان مشترک نام برده شود و یا به عنوان همکار از آنها قدردانی شود.

6- نویسنده مسئول مقاله کسی است که در تهیه، آماده سازی، طراحی و اجرای مقاله سهم عمده را به عهده داشته است. نویسنده مسئول می بایست نسبت به وجود نام و اطلاعات تمامی نویسندگان و عدم وجود نامی غیر از نویسندگان مقاله اطمینان حاصل کند. همچنین وی باید یک نسخه از مقاله را به همه نویسندگان همکار ارسال و رضایت آنها را جهت ارسال مقاله به سامانه فصلنامه کسب کند.

7- نویسنده/نویسندگان از ابراز موضوعات حساس، غیراخلاقی، سلیقه‌ای و شخصی، نژادی، مذهبی و دادن اطلاعات جعلی و نادرست و ترجمه از آثار دیگران بدون ذکر ارجاع دقیق در مقاله خودداری کنند.

8- کلیه تحقیقات، موضوعات و نقل قول هایی که در مقاله استفاده شده است، باید همراه با ارجاع دهی کامل و دقیق (مطابق راهنمای نویسندگان فصلنامه) باشد.

9- ارائه همزمان یک مقاله به چند نشریه و یا ارائه مقالات منتشر شده، پذیرش شده و یا در حال داوری در سایر نشریات داخلی یا خارجی خلاف قوانین است. در صورت مشاهده تخلف، سرقت علمی محسوب شده و سریعاً به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارش خواهد شد.

10- مقالات برگرفته از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی باید با هماهنگی و مجوز کتبی استاد راهنما ارسال شود.

11- نویسنده در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی دقتی در مقاله خود شود، سردبیر مجله را در جریان آن قرار داده و نسبت به اصلاح یا بازپس گیری آن اقدام می کند.

12- مسئولیت صحت مطالب، منابع و نظرهای ابراز شده در مقاله و نیز رعایت حقوق مؤلفان و پژوهشگران بر عهده نویسنده/نویسندگان مقاله می باشد.

13- نویسندگان باید به محرمانه بودن تمامی فرآیند ارزیابی مقاله احترام گذاشته و هویت خود را برای داوران آشکار نسازند. بنابراین فایل اصلِ مقاله نباید حاوی هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص هویت یا مشخصات نویسندگان باشد.

14- مسئولیت گزارش تعارض احتمالی منافع و حامیان مالی پژوهش به عهده نویسنده مسئول است.

 

اصول اخلاقی حاکم بر سردبیر:

1- سردبیر باید مقاله را تنها از نظر محتوایی و بدون توجه به نژاد، جنسیت، باورهای مذهبی، قومی، نژادی و یا جهت گیری های سیاسی نویسنده/ نویسندگان بررسی کند.

2- سردبیر نباید هیچ گونه اطلاعاتی درباره مقاله ارائه شده را جز برای نویسنده مسئول، دبیر تخصصی و یا سایر عوامل فصلنامه افشاء نماید.

3- سردبیر نمی تواند بدون اجازه کتبی از نویسنده، از موارد منتشر نشده در مقاله های ارسالی استفاده کند.

4- فرآیند داوری در این فصلنامه از نوع داوری بسته و دوسو ناشناس خواهد بود. بدین شکل که نه داور نویسنده را می شناسد و نه نویسنده از هویت داور مطلع است.

 

اصول اخلاقی حاکم بر داوران:

1- داوری مقالات باید به منظور بهبود و ارتقاء سطح مقالات و براساس مستندات علمی و استدلال کافی بوده و تمامی نکات و ایرادات باید با وضوح و روشنی بیان شود و از اِعمال نظر سلیقه ای و شخصی در داوری مقالات خودداری شود.

2- داور باید هرگونه تشابه و یا همپوشانی بین مقاله های در دست بررسی و یا هر مقاله چاپ شده دیگر که از آن اطلاع دارد را به سردبیر اعلام نماید.

3- داوران باید به محرمانه بودن فرآیند ارزیابی احترام بگذارند. تمامی اطلاعات موجود در مقالات باید برای داور محرمانه تلقی شود. به استثنای افرادی که به وسیله سردبیر مجاز شناخته شده اند، نباید شخص دیگری در جریان اطلاعات موجود در مقاله قرار گیرد.

4- اطلاعات ویژه و یا ایده های به دست آمده در هنگام داوری باید مخفی نگه داشته شود و نباید برای منفعت شخصی از آن استفاده شود.

5- داوران نباید مقالاتی که منافع اشخاص، مؤسسات و شرکت های خاصی به وسیله آن حاصل می شود و یا روابط شخصی در آن مشاهده می شود را برای داوری قبول کنند.

6- هر داوری که احساس کند فاقد صلاحیت علمی لازم برای داوری است و یا مشکلات شخصی وی نظیر کمبود وقت یا عدم دسترسی به امکانات کافی و... می تواند موجب طولانی شدن بیش از حد مرحلۀ داوری گردد، باید صادقانه از روند بررسی مقاله انصراف دهد.

7- در صورتی که از داوران درخواست شود تا مقاله ای را ارزیابی کنند که قبلاً بررسی و ارزیابی شده است، آنها باید جزییات ارزیابی اولیه را به اطلاع سردبیر برسانند، مگر آنکه مشخص شود، درخواست ارزیابی مجدد توسط آنها مدنظر است.

 

راهنمای تدوین مقالات نشریه علمی، پژوهشی فناوری البرز

 مقاله باید حاصل کار پژوهشی و علمی بوده و قبلا در نشریه دیگری (اعم از داخلی یا خارجی) و یا مجموعه مقالات سمینارها و مجامع علمی چاپ نشده و یا همزمان برای نشریه دیگری ارسال نشده باشد.

تبصره1: آن دسته از مقالات ارائه شده در مجامع علمی که صرفاً خلاصه آنها چاپ شده باشد (مشروط به ذکر مشخصات کامل مجمع) قابل بررسی است.

تبصره2: مقاله مروری (Article Review)  از نویسندگان مجرب و صاحب مقالات پژوهشی در زمینه مورد نظر، به شرطی پذیرفته می­شود که در تدوین آن منابع متعدد، مستند و در خور توجهی استفاده شده باشد.

  1- زبان رسمی نشریه فارسی است اما مقالات به زبان انگلیسی نیز قابل بررسی خواهد بود.

  2- مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش خالی از اشکال باشد.

  3- حداکثر حجم مقاله شامل متن، شکلها، نمودارها و جدولها 20 صفحه است.

  4- مقاله باید دارای ساختار زیر باشد:

  • صفحه اول: عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی؛ نام نویسنده یا  نویسندگان به فارسی و انگلیسی (نام نویسنده مسئول مکاتبات با ستاره مشخص شود)؛ آخرین مدرک تحصیلی، مرتبه علمی و محل اشتغال به فارسی و انگلیسی؛ نشانی کامل نویسنده مسئول مکاتبات شامل آدرس پستی، شماره تلفن، شماره دور نگار، نشانی پیام نگار (پست الکترونیکی) به فارسی و انگلیسی؛ نام موسسه تامین کننده مخارج مالی تحقیق یا تهیه مقاله (در صورت تمایل).

  • صفحه دوم: عنوان کامل مقاله به فارسی؛ چکیده فارسی (حداکثر 300 کلمه و حداقل250 کلمه)؛ کلید واژگان فارسی (حداکثر 5 واژه) عنوان کامل مقاله به انگلیسی؛ چکیده مبسوط انگلیسی (Extended Abstract)

    چکیده مبسوط انگلیسی باید دارای ساختار زیر باشد :       

-   صفحه اول: عنوان مقاله ، نام، محل اشتغال و مرتبه علمی نویسنده (نویسندگان)

-      صفحه دوم:  ارکان چکیده مبسوط شامل:

Extended abstract, Introduction, Methodology, Results and discussion, Conclusion, Keywords

این خلاصه باید حداقل 700  و حداکثر 1000 کلمه باشد.

  • صفحات بعدی: شامل مقدمه، مبانی نظری، روش تحقیق، بحث و یافته ها، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری، منابع.

   تبصره 1: مشخصات نویسنده / نویسندگان بجزء در صفحه اول ، نباید در هیچ قسمت دیگری از مقاله ذکر شود.

   تبصره 2: اصطلاحات خارجی با معادل های دقیق و رسا در زبان فارسی و نا م کامل واژه و عبارت­های اختصاری بکار رفته در متن، به زیر نویس ارجاع شوند

   تبصره 3: نقشه ها و نمودارها به صورت سیاه و سفید و با کارکرد محتوایی مناسب تهیه شود

   1- حروف چینی مقاله باید در برنامه word   و با رعایت حاشیه 3 سانتی متری در هر دوطرف و فاصله 1 سانتی متر میان سطرها صورت گیرد. لازم است در متن فارسی از قلم B نازنین 13 (B Nazanin) و در متن لاتین از قلم تایمز 11 (Times New Roman) استفاده شود.

         2- فهرست منابع مورد استناد در داخل متن با ذکر نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار و شماره صفحه در داخل پارانتز ( ) آورده شود مثلاً (پرتوی، 1382،22) و منابع لاتین بصورت (Partovi, 2014 : 25) باشد.

       3- شیوه نگارش مشخصات منابع و مراجع در انتهای مقاله بر اساس حروف الفبا بایستی به صورت نمونه ­های زیر باشد:

          کتاب: پرتوی، محمدتقی،1381، تحقیق در عملیات 2، مؤسسه چاپ و انتشارات صنوبر، تهران.

         مجله: کولیوند، حسن، و پرتوی، محمدتقی 1390، زمینه های تحقق و راهکارهای اجرای نظام آموزشی با رویکرد پژوهش محوری، فصلنامه علوم و فنون نظامی، سال هشتم، شماره 20، صص 97- 116.

          تبصره: در صورت استفاده از پایان نامه یا رساله­های دانشجویی، ذکر نام استاد راهنما، عنوان رشته و نام دانشگاه مربوط الزامی است.

     لازم است کلیه منابع لاتین بر اساس فرمت زیر نوشته شود:

 Partovi M.T. 2013, an investigation into Impacts of IT on decision making of IRIA’s Commanders

         1 - مقالات برگرفته از پایان­ نامه و رساله دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو به صورت توأم و با مسئولیت استاد راهنما منتشر می­شود.

          2- مسئولیت صحت و سقم مقاله به لحاظ علمی و حقوقی بر عهده نویسنده یا نویسندگان است.

          3- نشریه ((نشریه علمی، پژوهشی فناوری البرز)) حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می­دارد و از بازگرداندن مقالات دریافتی معذور است.

          4- با توجه به ضرورت مشارکت نویسنده/ نویسندگان محترم در تأمین هزینه­ های آماده سازی، چاپ و انتشار نشریه، از هر مقاله تعیین شده برای چاپ، مبلغ دویست هزار ریال به ازای هر صفحه سیاه سفید و مبلغ پانصدهزار
           ریال به ازای هر صفحه رنگی (در صورت الزام در چاپ رنگی) دریافت خواهد شد.

(به منظور حمایت از نویسندگان محترم مقالات فعلا هیچگونه هزینه ای دریافت نمی گردد.)

          5- مقالات رد یا انصراف داده شده پس از 3 ماه از مجموعه آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچ­گونه مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.

           6- ارسال مقالات از طریق ثبت نام و بارگذاری در سایت نشریه به آدرس http://alborzjournal.ir انجام می­پذیرد.

            7- برای مشاهده مقالات به چاپ رسیده می­توانید یه سایت الکترونیکی: http://alborzjournal.ir  و یا پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC مراجعه کنید.

نشانی دفتر نشریه: کرج- میدان والفجر، بلوار شهدای چهارصد دستگاه، نبش کوچه بوستان، ساختمان شهیدان بیگی، طبقه دوم تلفن: ۰۲۶۳۲۷۵۵۹۷۰